۶ راهکار برای رشد معدن در سال ۹۵

اکتشافات معدنی در سال ۹۴
آوریل 2, 2016
معدن ۹۵، نیازمند اقدام متفاوت
آوریل 4, 2016

The T17 mine run by KML, a subsidiary of Glencore in Kolwezi. Between August, 2010 and February, 2011, more than 10 000 artisan miners were chased away from the sites where the company settled down.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: ۶ راهکار برای رشد فعالیت های معدنی کشور در سال ۹۵ وجود دارد.

مهدی کرباسیان درباره نرخ رشد بخش معدن کشور تا پایان سال گفت: نرخ رشد بخش معدن در سال ۹۳ به بالاتر از ۱۰٫۸درصد رسید و در ۱۲ماهه سال ۹۴ هم مثبت بود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه «ایمیدرو» در سال ۹۵ چه اقدامات حمایتی درنظر دارد، اظهار داشت: بخش معدن باید در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که سرمنشا رشد در بخش‌های دیگر است، تقویت شود. به‌واقع، این حمایت‌ها شامل «کاهش حقوق دولتی»، «استمهال بدهی‌ها» و «تزریق وام از صندوق توسعه ملی» به بخش معدنکاری کشور است. کرباسیان ادامه داد: از دیگر بسترهای لازم برای توسعه بخش معدن و تحقق اقتصاد مقاومتی، توسعه «حمل و نقل ریلی»، «افزایش تسهیلات بیمه‌یی برای حضور قدرتمند بخش خصوصی» و «سرمایه‌گذاری برای ساخت یا تامین ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی» است که امیدواریم با ارتقای جایگاه این بخش در سرمایه‌گذاری‌های سال ۹۵، گام‌های عملی را برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی‌ برداریم.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: به ازای یک واحد سرمایه‌گذاری در بخش معدن کشور، می‌توان تا ۳ واحد ارزش افزوده ایجاد کرد که در سال ۹۵ و برنامه ششم توسعه باتوجه به صنایع معدنی استراتژیک کشور و بازسازی واحدهای تولیدی دارای مزیت، امیدواریم که رشد ۳درصدی را برای حوزه معدنکاری کشور رقم بزنیم. کرباسیان افزود: حوزه معدن به دلیل برخورداری از مزیت‌ها و شاخص‌های اصلی توسعه در داخل کشور (نظیر ذخایر فراوان و متنوع مواد معدنی، دسترسی به انرژی و نیروی انسانی تحصیلکرده و توانمند)، در صورت توجه بیشتر دولت و مجلس برای سرمایه‌‌گذاری در این حوزه و درنتیجه، احداث واحدهای فرآوری و ایجاد ارزش افزوده، می‌تواند نقش مهمی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری (رفع مشکلات گرانی، رکود، بیکاری، مسائل اجتماعی و نیز بی‌تاثیری تهدیدها و تحریم ها) ایفا کند.

کرباسیان درباره وضعیت اکتشافات جدید اظهار داشت: ایمیدرو از ۲ سال قبل، اکتشاف در سطح وسیع را به عنوان گام اولیه و اساسی برای توسعه این بخش برداشته که در آینده نزدیک نتایج مثبت این فعالیت‌های اکتشافی اعلام خواهد شد. وی افزود: با توجه به نیاز برخی طرح‌های معدن و صنایع معدنی به سرمایه‌گذاری سنگین، ایمیدرو به عنوان یک سازمان مورد اعتماد، آمادگی خود را برای ایجاد کنسرسیوم داخلی (متشکل از شرکت‌های مختلف) نظیر طرح‌های احداث کارخانه‌های کنسانتره و گندله سنگان، با هدف اجرای این‌گونه طرح‌ها اعلام می‌کند.

منبع: معدن ۲۴