۲۵ معدن متروکه در آستانه احیا

بخش خصوصی از پهنه های معدنی استقبال نکرد
ژوئن 26, 2015
ایران هشتمین تولیدکننده مواد معدنی جهان شد
ژوئن 28, 2015

مجری طرح احیاء و اکتشاف معادن متروکه فلزی اعلام کرد: طرح احیا و اکتشاف معادن متروکه کشور توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه و در ایمیدرو تایید و در نهایت به تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت رسید.
محمدرضا عابدینی افزود: در کشور معادن بسیاری وجود دارد که با وجود دارا بودن ذخایر معدنی به دلیل نبود زیرساخت در سال‌های گذشته تعطیل شده‌اند، به این جهت احیا و اکتشاف معادن متروکه کشور کلید خورد و سال ۹۳ در نخستین اقدام معادن متروکه کشور شناسایی و از میان ۳۰۰ معدن متروکه، ۴۰ معدن در کمیته اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران انتخاب و ۲۵ معدن در اولویت احیا قرار گرفت.
وی در ادامه تصریح کرد: پس از شناسایی و اخذ مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه، عملیات اکتشافی، ذخیره یابی و تجهیز انجام و در نهایت پروانه بهره‌برداری برای این معادن صادر می‌شود.
مجری طرح احیا و اکتشاف معادن متروکه فلزی در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای احیای ۲۵ معدن اولویت دار، گفت: از ۲۵ معدن انتخاب شده، پرونده ۱۱ معدن فعال شده است. به عنوان مثال معدن سرب و نقره چاه خربزه در اصفهان مجوز تجهیز و آماده‌سازی گرفته و پیمانکار تجهیز در این معدن مشغول به فعالیت است. همچنین معدن سرب و روی ازبکوه در خراسان جنوبی موافقت شورای‌عالی معادن را کسب کرده و در انتظار ابلاغ سازمان صنعت، معدن و تجارت بیرجند و دریافت پاسخ استعلام‌های قانونی است.
عابدینی افزود: معدن پلی متال طلای خونی در اصفهان موافقت سازمان صنعت، معدن و تجارت را اخذ کرده و در حال رایزنی با محیط زیست است. از سوی دیگر معدن سرب و روی سرمه در اصفهان موافقت سازمان صنعت، معدن و تجارت را اخذ کرده و به دنبال دریافت سند مالکیت از اداره ثبت استان است.
وی ادامه داد: در استان سمنان نیز پیگیر اخذ سند مالکیت چهار معدن متروکه آهن، سرب و کرومیت از طریق دادگستری هستیم و نقشه‌های هوایی چهار معدن آهن و سرب و روی در استان اصفهان هم تهیه شده و در مرحله اقدام برای اخذ سند است. در استان یزد هم موافقت اولیه سازمان صنعت، معدن و تجارت برای یک معدن سرب و روی اخذ شده است.
عابدینی اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال معدن چاه خربزه به مرحله بهره‌برداری برسد و اکتشافات تکمیلی معدن سرب و روی ازبکوه هم به اتمام برسد.

منبع: معدن نیوز