یورو، سرب را ارزان کرد.

جذب سرمایه گذار خارجی معدن توسط دولت اشتباه محض است/ واگذاری سرب و روی مهدی آباد باید درس عبرت شود.
نوامبر 25, 2015
چرا قیمت تمام شده محصولات معدنی بالا است.
نوامبر 29, 2015

کارشناسان بازار فلزات پایه بر این باور هستند که عدم تعادل عرضه و تقاضا و کاهش قیمت جهانی باعث کاهش قیمت فلزات پایه و سرب شده است و پیش بینی می کنند در حال حاضر تقاضا در بازار کم شده و عرضه زیاد این محصول باعث شده است که قیمت سرب همچنان کاهشی باشد.

کاهش قیمت سرب در ماه‌های اخیر در حالی صورت گرفته که کارشناسان مسیر قیمت مس را مانند تمام فلزات پایه ناشی از کاهش قیمت جهانی و عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار جهانی می‌دانند. این در صورتی است که در بازار داخلی هم به دلیل تبعیت از بازار جهانی قیمت سرب کاهشی می‌شود و در بازار داخلی هم عدم تعادل عرضه و تقاضا موجب کاهنده بودن قمیت سرب نیز شده است.

در همین زمینه، سید‌رسول موسوی، معامله‌گر واحد کالایی می‌گوید: قیمت سرب از تاریخ سوم فروردین‌ماه ۹۴ قیمت صعودی داشته اما در چند وقت اخیر سرب باز قیمت نزولی به خود گرفت و با کاهش قیمت مواجه شده است.

او بیان کرد: توافق هسته ای و اجرایی شدن برجام در قمیت سرب در بازار جهانی و بازار داخلی تاثیری ندارد اما با این توافقات راه صادرات ما باز خواهد شد و صادرات ما به کشورهای خارجی بیشتر خواهد شد.

موسوی در خصوص چشم‌انداز آینده قیمت سرب افزود: در حال حاضر قیمت فعلی سرب به کف رسیده و بعید است که قیمت سرب در کوتاه‌مدت روند نزولی به خود ببیند اما در بهترین شرایط قیمت این فلز ثابت خواهد ماند. قیمت سرب در بلندمدت روند صعودی به خود می‌گیرد و به احتمال زیاد قیمت این فلز با افزایش مواجه می‌شود.

در ادامه موسی علیزاده فعال بازار فلزات پایه در خصوص قیمت سرب گفت: علت کاهش قیمت سرب در چند وقت اخیر این است که قیمت یورو در بازار انگلیس کاهش پیدا کرده است و سرب هم مانند تمام فلزات پایه با مشکل کاهش قیمت جهانی و عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار مواجه است.

او بیان کرد: شنیده‌ها حاکی از این است که یک فعال هندی در این عرصه حدود ۳۰ هزار تن سرب وارد بازار کرده است که این موضوع باعث کاهش قیمت سرب شده است.

علیزاده افزود: در ماه‌های گذشته حدود ۲۰۰ هزار تن سرب در مرز ایران و عراق وجود داشت که این امر باعث کاهنده شدن قیمت سرب شده بود البته در حال حاضر این سرب به شهر اراک صادر شده است.

او با اشاره به تاثیرات توافق ایران و اجرایی شدن برجام گفت: توافق ایران با ۱+۵ و با اجرایی شدن برجام قیمت سرب در بازار جهانی و بازار داخلی تاثیری نخواهد است اما راه صادرات ما به کشورهای خارجی باز خواهد شد.

علیزاده تصریح کرد: صادرات سرب ما بیشتر به کشور دبی است و ما سرب را به صورت باتری به این کشور صادر می‌کنیم.

او در خصوص چشم‌انداز آینده قیمت سرب افزود: در حال حاضر تقاضا در بازار کم شده است و عرضه زیاد این امر باعث شده است که قیمت سرب همچنان کاهشی باشد اما در کوتاه‌مدت قیمت سرب تغییری نخواهد داشت و شاهد ثابت ماندن قیمت این فلز خواهیم بود.

منبع: ماین نیوز