روی

فلز روی

 روی فلزی است با علامت اختصاری Zn  و در دسته ی فلزات اساسی قرار میگیرد. این فلز بعد از آهن، آلومینیم و مس چهارمین فلز پر مصرف دنیا بوده و دارای چهار ایزوتوپ می باشد. روی بیست و سومین عنصر در پوسته زمین از نظر فراوانی می‌باشد.کشور ایران با دارا بودن معادن سرشار روی در زمره ی کشور های تولید و صادر کننده ی فلز روی می باشد.

روی عنصر فلزی براق به رنگ سفید مایل به آبی است. در دمای معمولی به حالت شکننده و کریستالی است. منابع اصلی آن سولفید، اکسید، سیلیکات و کربنات روی می باشند.

روش استخراج روی از سوختن و اکسید شدن سنگ معدن روی و واکنش اکسید روی با زغال یا کربن توسط تقطیر فلز حاصل می شود.

این فلز دارای آلیاژهای زیادی می باشد که شامل برنج، نقره نیکلی، برنز تجارتی، لحیم قلع، آلومینیوم لحیم شده است.

روی با کیفیت بالا برای تولید قالب استفاده می شود که از این قالب گیری برای کاربردهای اتومبیل سازی و صنایع الکتریکی و سخت افزاها استفاده می شود.

روی همچنین جهت جلوگیری از خوردگی برای آبکاری دادن فلزاتی مثل آهن نیز استفاده می شود. اکسید روی در دنیای مدرن فلز مفیدی محسوب می شود که به طور گسترده ای برای صنایع و ساخت رنگها، تولیدات لاستیک، وسایل آرایشی و صنایع داروسازی، پوشش کف، پلاستیک ، چاپ پارچه، صابون سازی، ذخیره باتری ها، منسوجات، تجهیزات الکتریکی و دیگر تولیدات کاربرد دارد.سولفید روی در ساختن صفحات روشن و تابناک، صفحات اشعه ایکس و تلویزیون و نورهای فلورسانس مورد استفاده قرار می گیرد. از ترکیبات کلر و کرومات روی برای ترکیبات مهم استفاده می شود. روی عنصر حیاتی برای رشد و نمو جانوران و گیاهان است.