بخش معدن نیاز به تصمیمات جهشی دارد

چراغ سبز روحانی برای ورود شرکت‌های معدنی آمریکایی به ایران
سپتامبر 25, 2015
سرب و روی همچنان بر مدار نزولی/تشریح جزییات قیمت ها در بازار
سپتامبر 30, 2015

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش معدن براساس ششمین برنامه توسعه کشور باید مورد توجه ویژه ای قرار گیرد و در مفاد برنامه، تصمیمات جدی و جهشی برای این حوزه باید گنجانده شود.

دکتر مهدی کرباسیان با بیان این مطلب اظهار داشت: بخش معدن به عنوان یکی از بخش های مهم اقتصادی در زمینه ارزش آفرینی و اشتغال زایی و نیز قابلیت ایفای جایگاه مناسب در اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری، در برنامه ششم توسعه باید مورد توجه ویژه ای قرار گیرد و در مفاد برنامه، تصمیمات جدی و جهشی برای حوزه معدن گنجانده شود.

وی ادامه داد: تغییر نگرش نسبت به ساختار حوزه معدن ضروری است و این مساله باید به طور جدی حل شود. از یک سو، مسائلی همچون وضعیت مالکیت معادن بزرگ، پروانه‌های معدنی و میزان سرمایه‌گذاری، محل اختلاف نظر است و از دیگر سو، باید بپذیریم که توسعه معادن بزرگ و صنایع معدنی، به سرمایه وسیع نیاز دارد. به طوری که سرمایه‌گذاری در حوزه معادن نظیر سنگ‌آهن، زغال‌سنگ، مس و نیز صنایع معدنی بزرگ، بدون حمایت دولت امکان‌پذیر نیست.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به ضرورت دستیابی به ظرفیت‌های جدید بهره برداری مواد معدنی با هدف فراهم سازی پیش‌زمینه توسعه صنایع معدنی، تصریح کرد: ایمیدرو در حوزه اکتشاف معادن، برنامه های اکتشافی وسیعی را به وسعت بیش از ۲۰۰ هزار کیلومترمربع اجرایی کرده است و در برنامه ششم نیز باید حمایت ویژه در این حوزه به عمل آید تا بتوان گام های اساسی در توسعه صنایع معدنی برداشت.

وی افزود: با طرح هایی که ایمیدرو در حال اجرا دارد (نظیر احداث کارخانه های تولید گندله و کنسانتره سنگ آهن و مس، فولاد سازی ها، کک سازی ها و غیره)، به تدریج زمینه کاهش خام فروشی فراهم می شود و درنتیجه، از ظرفیت‌ های کشور در ایجاد ارزش افزوده استفاده خواهد شد.

منبع: معدن ۲۴