آمادگی ژاپنی‌ها برای فاینانس طرح‌های معدنی

معادن ماه، چشم به راه معدنکاران
آگوست 2, 2015
علل رکود بخش معدن در ۱۲ سال گذشته، تحریم یا عملکرد
آگوست 6, 2015

شرکت‌های ژاپنی خواستار حضور در طرح‌های معدنی و صنایع معدنی ایران در قالب تامین مالی، ارائه فناوری و اجرای مشترک طرح‌ها شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، ۲ گروه از شرکت‌های ژاپنی در دیدار با رییس هیات عامل ایمیدرو آمادگی خود را برای حضور طرح‌های معدنی و صنایع معدنی ایران اعلام کردند. در این نشست مدیرکل هلدینگ دولتی «جِی‌اوجی ام‌ایی‌سی» ژاپن که همانند ایمیدرو، وظایف توسعه‌ای دارد و در خارج از آن کشور در زمینه فلزات پایه و انرژی فعالیت می‌کند با اعلام اینکه این هلدینگ پیش زمینه همکاری با طرف‌های ایرانی را فراهم کرده، گفت: یکی از اقدامات ما فاینانس طرح‌های صنایع فلزی و انرژی و همچنین ارائه فناوری است از همین رو می‌توان با توجه به فرصت ایجاد شده، زمینه همکاری با طرف‌های ایرانی را فراهم کرد و توسعه داد.ساتوشی آساوا با بیان اینکه مطالعات این هلدینگ ژاپنی نشان داده زمینه همکاری با ایران تنها به بخش نفت و گاز محدود نمی‌شود، تصریح کرد: ایران از معادن غنی از جمله سنگ‌آهن برخوردار است و یکی از فناوری‌های هلدینگ ما استخراج سنگ‌آهن از عمق ۱۵۰۰متری در معادن است که می‌تواند در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار گیرد. وی ادامه داد: آماده‌ایم تا طرح‌های معدنی ایران در حوزه‌های مختلف سنگ‌آهن، مس، زغال‌سنگ، تیتانیوم، پتاس و… را از تولید تا تجارت انجام دهیم. آساوا تصریح کرد: شرکت‌های ژاپنی برای اقتصادی شدن طرح‌ها راه‌حل‌های متنوعی دارند و این موضوع در طرح‌هایی که در امریکای لاتین و افریقا اجرا شده به اثبات رسیده است. رییس هیات عامل ایمیدرو نیز گفت: طرح‌های مختلف و مدل‌های متنوعی برای شروع همکاری با طرف ژاپنی را داریم و برنامه‌ها را می‌توان از استخراج معادن تا فرآوری و تولید محصول با ارزش‌افزوده بالا اجرایی کرد.مهدی کرباسیان توسعه برنامه اکتشاف در ایران را یکی از اولویت‌های توسعه بخش معدن عنوان کرد و گفت: با توجه به توانمندی بالای معادن ایران، بخش اکتشاف نیز اهمیت بسزایی برای ما در همکاری با طرف‌های ژاپنی برخوردار است. همچنین مدیر ارشد شرکت «کوبه استیل» در دیدار جداگانه با یادآوری حضور این شرکت در تعدادی از طرح‌های تولید گندله و فولاد در ایران اظهار کرد: شرکت‌های ژاپنی ازجمله کوبه، می‌توانند علاوه بر انتقال فناوری و اجرا، بخش تامین مالی طرح‌ها را نیز برعهده گیرند. هیروشی ایشی کاوا، مدیر اجرایی این شرکت با ابراز خرسندی از توافق ایران و گروه ۱+۵ گفت: با توجه به تجربه سال‌های گذشته، یکی از علاقه مندی‌های ما همکاری مشترک با شرکت‌های صاحب نام ایرانی در بخش فولاد و سنگ‌آهن است.وی با تاکید بر اینکه حمایت‌های ایمیدرو می‌تواند سبب تسریع در انتقال فناوری به طرف‌های ایرانی شود، تصریح کرد: همکاری‌ها می‌تواند با ایجاد یک شرکت مشترک، از فاینانس پروژه‌ها تا اجرا و فروش محصول را در برگیرد. این مدیر ارشد کوبه در عین حال گفت: اجرای طرح‌های تولید گندله سنگ‌آهن و تولید آهن اسفنجی در اولویت کاری ما است. شرکت‌های «ایریتک» و «ام‌ام‌تی‌ایی» از ایران، پیش‌تر لیسانس روش «احیای مستقیم» برای تولید آهن اسفنجی را از شرکت «کوبه استیل» ژاپن دریافت کرده بودند.

سواحل جنوبی ایران و مناطق آزاد
رییس هیات عامل ایمیدرو نیز در این دیدار، سواحل جنوبی ایران و مناطق آزاد را یکی از نقاط اصلی ایران برای توسعه طرح‌های صنایع معدنی اعلام کرد. مهدی کرباسیان افزود: ایران برنامه دستیابی به ظرفیت ۵۵میلیون تنی فولاد را تا سال ۲۰۲۵م (۱۴۰۴) دارد از همین رو خواسته ما این است کشورهایی که از فناوری و توان مالی بالا برخوردارند با ایران همکاری داشته باشند. وی در عین حال گفت: علاوه بر طرح‌های فلزات پایه از جمله فولاد، مس، آلومینیوم و… خواهان همکاری برای اجرای طرح‌های عناصر نادر خاکی و همچنین تولید تیتانیوم هستیم.‌ رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: شرکت‌های ایرانی آماده‌اند تا در بخش‌های همچون مهندسی، ساخت و اجرا یا ایجاد شرکت مشترک، با کوبه استیل، طرح‌های معدنی و صنایع
معدنی اجرا کنند.

منبع: گسترش صمت